Wyrób noży – użycie materiałów

1

Struktura materiałów wykorzystywanych przez człowieka z biegiem lat ewoluuje. Do wyrobu bazowych przyrządów, mebli lub budowli na początku używano drewna lub kamieni. Wspólnie z rozwojem nauki odkryto cement, syntetyk, stal, stopy metali i setki innych materiałów. Przy wyrobie niektórych artykułów zastępowało się i zastępuje składniki nowszymi, lub spełniającymi wymogi konsumenta. Można to niezwykle łatwo przedstawić na przykładzie hamulców samochodowych, jakie od lat są wytwarzane ze stopu metalu oraz powszechnie używane w autach do użytku codziennego.

 

Ze względu na atrybuty materiałów użytych przy ich uformowaniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane czy nie. Jednakże podczas rajdów i wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały trafnie swojego zadania, wobec tego długo testowano oryginalne materiału i dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dziś hamulce ceramiczne są w szerokim zakresie wykorzystywane w wyścigach oraz rozmaitych rajdach. Zresztą sama ceramika znajduje wiele innych zastosowań aniżeli tylko garnki czy zastawy. Jednym z najnowszych hitów sprzedaży są Japońskie noże, które są wytrzymalsze oraz nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak standardowe. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy między nimi, wyglądem szczególnie się nie wyróżniają. Najczęściej fabrykowane są w takich samych kolorach jak metalowe noże, a różnice odnotujemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika stosowana do ich produkcji ma jednakże jedną wadę, jaka uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy produkowaniu siekier czy scyzoryków, chodzi mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na wiele upadków, uderzeń czy innych ekstremalnych warunków, w których narażone są na wiele uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji dalej używa się schematycznych stopów różnych metali, które być może wypada częściej ostrzyć, niemniej jednak bezbłędnie sprawdzają się w warunkach polowych czy wojskowych.

 

Zobacz także: stojaki na noże


Dodaj komentarz